جستجوی پزشکان

اثرات مخرب سیگار بر روی سلامت پوست

اثرات مخرب سیگار بر روی سلامت پوست
یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

ارتباط سیگار و رنگ پوست

پوست افراد سیگاری درخشش طبیعی خود را از دست می دهد و به مرور زمان به جای رنگ معمولی و صورتی، رنگ خاکستری ملایم جایگزین آن می شود که علت این پدیده، کاهش میزان مواد مغذی مورد نیاز پوست و جریان اکسیژن همراه خون است، همچنین خطوط عمیقی به طور شعاعی اطراف لب‌ها و چشم‌های این افراد ایجاد می‌شود و در فاصله این خطوط، پوست ضخیم میگردد.

آسیب ناشی از مصرف سیگار روی زیبایی
سیگار کشیدن در کنار نفس بد بو، دندان ها و انگشتانی زرد رنگ و لبانی سیاه و بد رنگ به مرور زمان به پوست آسیب وارد میکند و شخص را پیرتر و پژمرده تر از افراد غیرسیگاری نشان میدهد. از اثرات کشیدن سیگار ایجاد چین و چروک در پوست میباشد؛ همچنین کدر شدن رنگ پوست و بیش از همه چهره را به دنبال دارد. .همچنین نیکوتین موجود در سیگار باعث باریک شدن رگ های خونی شده که این امر از جریان مناسب خون در مویرگ ها جلوگیری میکند.
همچنین میتواند موجب بروز سرطان پوست بشود، باعث خشکی و تحریک پوستی شده در طولانی مدت آسیب جدی به وجود آورد. تماس با دود سیگار باعث تحریک چشم‌ها میشود که در نتیجه باعث ریز کردن و اخم کردن مکرر میشود ودر نتیجه باعث چروکیدگی اطراف چشم‌ها میگردد.

سیگار و التیام یافتن پوست
سیگار چون جریان خون و اکسیژن دریافتی پوست را کاهش میدهد، به همین دلیل افراد سیگاری نسبت به سایرین برای بهبود جراحات و زخم های ایجاد شده معمولاً به زمان بیشتری نیاز دارند فرآیند ترمیم بعد از جراحی پلاستیک (مثل جراحی صورت یا        لایه برداری ) به دلیل آسیب عروق خونی به تاخیر می افتد.

ارسال شده در دانستنی ها توسط hamed

ارسال نظر

شرکت پیام آوران امداد